11 listopada – Święto Niepodległości

 


Może to dziwne, że piszę dzień wcześniej, ale chcę żebyście byli dobrze przygotowani.:)


O dziwo nie będę pisać o historii odzyskania niepodległości. Macie w tym temacie wystarczająco informacji w telewizji i Internecie. Poza tym, tyle razy o tym mówiłam i mówię, że już mam dość. Wszyscy wiemy, że dzięki Józefowi Piłsudskiemu, Józefowi Hallerowi, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Ignacemu Daszyńskiemu i innym zawdzięczamy, że Polska istnieje. No i oczywiście decyzji traktatu wersalskiego i wygranej wojnie polsko – bolszewickiej. Wiecie, że w tym roku przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej? Czyli Cudu nad Wisłą? Wiecie, że to 18 bitwa w dziejach świata, która zmieniła bieg historii? Nie? No to już wiecie.

Ale, jak napisałam wyżej, nie będę dziś umieszczać artykułu historycznego i nie będę Was pytać, czym dla Was jest niepodległość. Napiszę poniżej kilka słów o tym, jak możemy spędzić ten dzień bez wychodzenia z domu oraz na samym dole wpisu będzie niespodzianka, a raczej… Czytajcie.:)

Niepodległość, to suwerenność. To prawo do samostanowienia i istnienia, jako niezależne państwo. Niepodległość, to słowo, nad którym się na co dzień nie zastanawiamy, ponieważ to nasza codzienność. Jednak jest jeden dzień w roku, w którym zatrzymujemy się na chwilę, żeby zadumać się nad jego znaczeniem, ale też żeby przypomnieć sobie, że kiedyś Polski nie było na mapie.

Święto Niepodległości, to ważny dzień dla Polaków, wtedy wspominamy  naszych przodków, którzy przez lata walczyli o naszą wolność. I nie tylko tych z powstań XIX wieku, ale i z I i II wojny światowej. Oddajemy cześć i hołd poległym, niosącym pomoc, oraz tym, którzy przeżyli i budowali II Rzeczpospolitą. Możemy też wspominać ludzi, którzy może nie walczyli z bronią w ręku z zaborcami, ale piórem, muzyką, malarstwem i innymi dziedzinami. Maria Konopnicka, Fryderyk Szopen czy Stanisław Wyspiański i jego bardzo bogate w symbole „Wesele”, to tylko niektóre z przykładów pokojowej walki o niepodległość.  Polacy przemycali  naszą polskość i na zagraniczną ziemię, do Turcji – Józef Bem czy Adam Mickiewicz, do Włoch Jan Henryk Dąbrowski czy do USA – Ignacy Paderewski. Mogę też wspomnieć również o noszeniu wieloletniej żałoby narodowej, na znak protestu wobec zaborów.  

To piękne święto możemy przeżywać na różne sposoby. Martyrologicznie przy grobach żołnierzy, na Mszach Świętych, uczestnicząc w grach terenowych czy Biegu Niepodległości. Są ludzie, którzy chodzą na marsze, ale i tacy, którzy wolą w domowym zaciszu zaśpiewać z rodziną Mazurka Dąbrowskiego.

Może zastanawiacie się, czy w tym roku będzie możliwość świętowania z racji ograniczeń, które niesie pandemia. Myślę, że tak. Bo, żeby oddać cześć naszym przodkom, wcale nie trzeba wychodzić z domu.

Oto kilka podpowiedzi:

- Wywieś flagę Polski na swoim balkonie lub w oknie swojego domu.

- Uczcij minutą ciszy poległych.

- Umów się z przyjaciółmi na grupie na wspólne śpiewanie pieśni legionowych. (jak będzie ciepło, to śpiewajcie na balkonach z sąsiadami.:))

- Obejrzyj w telewizji lub w Internecie film dokumentalny o walkach Polaków w czasie I wojny światowej lub o powstaniach narodowowyzwoleńczych.

- Porozmawiaj z rodziną lub przyjaciółmi  na temat niepodległości i tego, jak ona jest dla Was ważna.

- Zapytaj rodzinę i przyjaciół o tradycje niepodległościowe. Może się okazać, że Wasz przodek brał udział w wojnach czy powstaniach. Może znajdziesz, jakieś zdjęcia czy wspomnienia, o których warto będzie porozmawiać.

- Zorganizuj quiz wiedzy dla swoich znajomych.

- Wymyśl przedstawienie kukiełkowe dla rodziny.

- Zorganizuj świąteczne kalambury o tematyce niepodległościowej.

- Bądź tego dnia radosna/sny i miły dla innych.

- Nie chodź całego dnia w piżamie, ubierz się ładnie, żeby w ten sposób uczcić ten dzień.

 

A na koniec mój wkład w Święto Niepodległości.

Mam dla Was quiz wiedzy - Walka Polaków o niepodległość w latach 1914-1922. Temat obejmuje I wojnę światową, ale i traktat wersalski, walkę o granicę Polski, łącznie z plebiscytami i wojną polsko – bolszewicką.

Quiz będzie prosty ABCD, możliwe będą dwie lub jedna odpowiedź.

Nie będzie możliwości powrotu do pytania, na które się odpowiedziało.

Quiz będzie przeprowadzony na portalu – Tesportal.

Będzie dostępny przez cały dzień 11 listopada od 8:00 rano do 20:00.

Kto chce, niech się sprawdzi.

Można 3 razy podejść do testu.

To jest zabawa, ale mam symboliczną nagrodę dla trzech pierwszych osób, które zdobędą najwyższą liczbę punktów. Próg minimalnego zaliczenia 80%. Nie musicie podawać swoich imion i nazwisk, ale e-mail by się przydał.

Nagroda: będzie to pudełko Rafaello albo Ptasie Mleczko Wedla.

Dogadamy się, jak je wręczę.:)

UWAGA! Skontaktuję się jedynie ze zwycięzcami najpóźniej do piątku 13 listopada.

 

Poniżej link do Quizu:

 

https://www.testportal.pl/test.html?t=rNux5giy9MmY



PS. Tylko bardzo Was proszę, bądźcie uczciwi i nie korzystajcie z GOOGLA.

Bo w taki sposób, to i ja bym rozwiązała zadanie matematyczne.

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycieczka do Berlina, Poczdamu i nie tylko cz.2

Jeśli będę sławna proszę, nie cytujcie mnie

Studniówka