Ostrów Lednicki – październik A.D. 2019 r.


Czy wiecie, że właśnie na tej wyspie najprawdopodobniej przyjął chrzest Mieszko I. Czy wiecie, że pierwsze ślady ludzkiej działalności na Ostrowie Lednickim sięgają 1800 lat przed naszą erą?
Czy wiecie, że w tym miejscu znajdowała się jedna ze stolic Państwa Polan?
Nie? To już wiecie.
Niesamowicie jest chodzić po miejscu, w którym żył pierwszy udokumentowany władca Polski. Widzieć ruiny, które były kościołem, pałacem książęcym, podziwiać rekonstrukcje chat, w której mieszkała ludność służebna.
Bardzo chciałam się tam znaleźć. Poznań i Gniezno, które przeżyły najazd Brzetysława w 1038 r., odbudowały się i chociaż nie powróciły do świetności stolic państwa (Kazimierz Odnowiciel przeniósł ją do Krakowa), to jednak przetrwały, Ostów Lednicki, nie. Szkoda, bo u progu istnienia Polski, był to ważny ośrodek władzy książęcej. Gród na wyspie był dobrym miejscem strategicznym, trudnodostępnym, ale do którego prowadziły dwa mosty, które zostały zniszczone przez wrogów. Dzisiaj można tam się dostać promem, co też uczyniłam. I wszystko było by pięknie, gdyby akurat na nasz przyjazd nie zaczęło lać, jak z cebra, a do tego wiało. Moja koleżanka R. stwierdziła z optymizmem.
- Może i pada, ale dzięki temu jesteśmy tu same.
I rzeczywiście, nikt nie zakłócał nam zwiedzania. Trwało ono około pół godziny i nie mogło krócej, ponieważ musiałyśmy czekać na prom. Chciałam zrobić mnóstwo zdjęć, niestety z zimna grabiały nam palce i po prostu z tego zrezygnowałyśmy. Ale coś tam, mam.
Zziębnięte i sine z zimna wróciłyśmy na stały ląd i jeszcze podjęłyśmy się oglądania filmu o wykopaliskach i historii Ostrowa Lednickiego. Tam stałyśmy się jeszcze bardziej sine, więc postanowiłyśmy wracać do Poznania.

Poniżej kilka zdjęć z krótkimi opisami
Ja, a w oddali wyspa, jak widzicie, leje


     
Prom na wyspę



Komitet powitalny od lewej: Radzym Gaudenty, pierwszy arcybiskup Polski, w środku Bolesław Chrobry i po prawej Otton III

  
Kościół, w którym prawdopodobnie był chrzczony Mieszko I i pałac książęcy. 

 
Pozostałości po drugim kościele 



  
Rekonstrukcja chat


Widok na wał pod palisadę 

Na prawdę było by tych zdjęć więcej i na pewno sto razy lepsze, ale aura nie sprzyjała wyjmowaniu rąk z kieszeni.
Na przykład chętnie dodałabym zdjęcia wnętrza chat, które miały w środku wyposażenie ówczesnych chat, plus manekiny ubrane w stroje z tamtych czasów.

Ps. Gniezno opiszę jutro.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycieczka do Berlina, Poczdamu i nie tylko cz.2

Jeśli będę sławna proszę, nie cytujcie mnie

Studniówka