O historii słów kilka odc.5 – Średniowiecze da się lubić


Jak pisałam we wcześniejszym poście, w średniowieczu mamy jeden wiek ciemny. Pod koniec V wieku upadł zachodni Rzym. Wschodni miał się dobrze i nazwaliśmy go Cesarstwem Bizantyńskim, chociaż oni sami nazywali siebie Rzymianami. Tutaj nie było ciemnego wieku, a wręcz przeciwnie, Bizancjum kwitło kontynuując tradycje antyku. 
Zachodni Rzym upadł z wielu powodów, nieudolna polityka cesarzy zmienianych, co chwilę przez różnego rodzaju frakcje, kryzys gospodarczy, związany z brakiem niewolników, spadkiem wartości pieniądza i wysokimi podatkami. Wejście w układy z barbarzyńcami, którzy wyczuli słabość cesarstwa Zachodniorzymskiego. I na deser Wędrówka Ludów, która spowodowała ostateczny upadek Rzymu. Na jego terenie zaczęły powstawać barbarzyńskie państwa i ten właśnie czas nazywamy ciemnym wiekiem. Było to VII stulecie naszej ery. Upadek wielkiego imperium odbywał się z hukiem trwającym prawie 100 lat. Co powstało na jego zgliszczach? Państwa takie jak: Królestwo Franków, Wizygotów, Ostrogotów- ci zajęli Półwysep Apeniński, Wandalów w Afryce Północnej itd. A że byli to barbarzyńcy, więc jeszcze bardziej niszczyli i tak już upadły Rzym. Nie doceniali słowa pisanego, więc nie przejmowali się paląc dzieła antycznych filozofów, naukowców, historyków i pisarzy, przez co między innymi zachód Europy popadł w tak wielkie zacofanie. Barbarzyńcy niszczyli miasta, a co za tym idzie szkoły, teatry, miejsca dyskusji politycznych i filozoficznych. Doprowadzili do tego, że na kilka setek lat znikła z drabiny społecznej grupa mieszczańska. Nie mówię, że w ogóle nie było miast, bo były, ale tak mało, że nie mieli siły przebicia w nowym świecie. Niektóre miasta zostały całkowicie zrównane z ziemią, ludzie uciekli do lasów lub na pustkowia, a ci co zostali, wykorzystali pozostały budulec do budowy swoich domów czy, jak to ja na lekcjach mówię, chlewików. W samym Rzymie zaczęto rozbierać Koloseum, a w jego wnętrzu i na arenie zrobiono wysypisko śmieci. Mieszkali tam również bezdomni.
Żeby tych nieszczęść było mało, to w połowie VI wieku rozpoczęła się dżuma Justyniana, która zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi, co jeszcze bardziej wyludniło pozostałe przyczółki cywilizacji. Czyli klapa na całego. Społeczeństwo było bardziej zainteresowane tym, jak przeżyć, niż przechowywaniem antycznej wiedzy.

Poza tym większość średniowiecza, to epoka wojen i miecza, gdzie nie było miejsca na naukę pisania i czytania dla większej ilości ludzi. Powstaną trzy stany społeczne, rycerstwo, gdzie liczyło się tylko to, ile łupów zdobyto i ilu wrogów się pokonało, a nie słowo pisane. Duchowieństwo, które trzymało kulturę uczoną w kupie i szanowali słowo pisane. I trzecia grupa społeczna, to ludność służebna, chłopi, rzemieślnicy i służba, która wykarmiała i obsługiwała dwa pierwsze stany. Zmiana nadeszła dopiero na przełomie VIII i IX wieku, kiedy to król Franków, Karol Wielki zwrócił uwagę na to, że wykształcenie panującym i ich dzieciom jest jednak potrzebne. I od tego właśnie czasu rozpoczynają powstawać szkoły, które będą kształcić nie tylko przyszłych duchownych, ale i świeckich. Czas od upadku Rzymu był mało łaskawy dla Europy Zachodniej, ale nie wszędzie tak było. Jak pisałam na początku, Bizancjum miała się doskonale, a na Półwyspie Arabskim w VII wieku powstał islam i  był to czas rozkwitu kultury i nauki świata arabskiego.

Ale to już inna historia…

 

Powiązane linki:
https://zprzymruzeniemoczu.blogspot.com/2024/01/o-historii-sow-kilka-cz1.html

https://zprzymruzeniemoczu.blogspot.com/2024/02/o-historii-sow-kilka-cz1-pdp-a.html

https://zprzymruzeniemoczu.blogspot.com/2024/02/o-historii-sow-kilka-cz2-sredniowiecze.html

https://zprzymruzeniemoczu.blogspot.com/2024/02/o-historii-sow-kilka-cz3-sredniowiecze.html

https://zprzymruzeniemoczu.blogspot.com/2024/02/o-historii-sow-kilka-cz4-sredniowiecze.html

 Zdjęcie zająca - Gniezno.:)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wycieczka do Berlina, Poczdamu i nie tylko cz.2

Jeśli będę sławna proszę, nie cytujcie mnie

Studniówka